۲ مطلب در آذر ۱۳۹۱ ثبت شده است

تبدیل pdf به عکس

امروز یکی از دوستانم خواست که فایل pdf ای را به عکس تبدیل کنم تا بتونه در اوقات آزادش با  استفاده از رابط usb تلویزیون به تماشای آن بپردازد. بعد از یک جستجو، با استفاده از دستور convert از مجموعه نرم افزاری ImageMagick موفق به انجام آن شدیم که در ادامه نحوه کار را بیان خواهم کرد.

ترمینال را باز کنید و به پوشه ای که فایل pdf در آنجا ذخیره شده است بروید.

با فرض اینکه نام فایل شما foo.pdf باشد نحوه اچرای دستور convert برای تبدیل فایل pdf به عکس به صورت زیر است.

$ convert foo.pdf foo.jpg

اگر تعداد صفحه های فایل بیش از یکی باشد خروجی به صورت foo۱.jpg, foo۲.jpg و ...  خواهد بود.

شما همچنین می توانید با فرمت های دیگری هم خروجی بگیرید به عنوان مثال برای خروجی با فرمت png می توان از دستور زیر استفاده کرد.

$ convert foo.pdf foo.png

برای اطلاع از گزینه های بیشتر دستور convert به صفحه آن در سایت رسمی ImageMagick مراجعه کنید.


۰ ۰ ۰ دیدگاه

دسترسی راه دور بوسیله vnc

پردازش مجازی شبکه (vnc) به شما امکان کنترل گرافیکی یک رایانه را از راه دور می دهد ( در مقابل دسترسی به خط فرمان از راه دور). vnc  یک سکوی مستقل است و به شما احازه دسترسی به ماشین راه دور را از هر سیستم عاملی می دهد.

نسخه تجاری سوزه لینوکس از دو نوع مختلف نشست vnc پشتیبانی می کند: نشست یکباره (one-time session) که تا زمانی که ارتباط vnc از طرف مشتری (client) روشن نگه داشته شود برقرار است و نشست مداوم (persistent session)که تا زمانی که آنها صریحا آن را پایان ندهند برقرار است.

نشست یکباره (one-time session):

نشست یکباره (one-time session) به وسیله یک کلاینت کنترل آغاز می شود. آن صفحه ورود گرافیکی را بر روی سرور ( رایانه مقصد) را راه اندازی می کند. در این روش شما می توانید یک کاربر را انتخاب و یک نشست  و اگر بوسیله مدیر ورود به سیستم پشتیبانی شود یک محیط گرافیکی را شروع کنید.

یکبار که شما ارتباط کلاینت را بعنوان یک نشست vnc پایان می دهید تمام برنامه هایی که آغاز شده بودند نیز پایان خواهند یافت. نشست یکباره نمی تواند به اشتراک گذاشته شود و اما در این نوع نشست این امکان وجود دارد که چندین نشست بر روی یک سرور ( رایانه مقصد ) در یک زمان برقرار کرد.

روش فعال کردن نشست یکباره در اوپن سوزی لینوکس
  1. YaST را آغاز و از بخش Network Services بر روی Remote Administration(VNC) کلیک کنید.
  2. Allow Remote Administration را فعال کنید.
  3. اگر ضروری است، همچنین تیک Open Port in Firewall را فعال کنید ( برای مثال زمانی که شما واسط شبکه (Network Interface) خو را بر روی ناحیه خارجی (External Zone) تنظیم کرده باشید. اگر شما بیش از یک رابط شبکه دارید، پورتهای باز دیواره آتش ( فایروال )  را توسط جزئیات دیوار آتش (Firewall Details) محدود کنید.
  4. تنظیمات خود را با کلیک بر روی پایان تایید کنید.
  5. چنانچه همه بسته های نرم افزاری مورد نیاز در دسترس نباشد، شما نیاز خواهید داشت که نصب بسته های مورد نیاز را تایید کنید.
نکته:پیکربندی های موجود

پیکربندی پیش فرض بر روی سوزه لینوکس یک نشست با وضوح  ۷۶۸×۱۰۲۴ پیکسل با عمق رنگی ۱۶ بیتی فراهم می کند. . نشست ها بر روی پورت ۵۹۰۱  برای نمایشگرهای vnc معمولی ( هم ارز با نمایشگر vnc یک) و بر روی پورت ۵۸۰۱ برای مرورگرهای وب در دسترس است.

پیکر بندی های دیگر  می تواند بر روی پورت های دیگری در دسترس یاشد که در ادامه توضیح هواهیم داد.

تعداد نمایشگرهای VNC و تعداد نمایشگرهای ایکس (X display) در نشست یکباره مستقل از هم هستند. شماره نمایشگر VNC در نشست  به صورت دستی برای هر پیکربندی که سرور آن را پشتیبانی می کند تعیین می شود. (:۱  برای مثال بالا) . هروقت که نشست VNC  با یکی از پیکربندی ها راه اندازی می شود، آن به صورت اتوماتیک یک شماره نمایشگر ایکس می گیرد.

راه اندازی یک نشست VNC یکباره

برای راه اندازی یک نشست یکباره VNC باید یک نرم افزار نمایشگر VNC بر روی رایانه مشتری نصب شده باشد. نمایشگر استاندارد که در سوزه لینوکس vncviewr است که به وسیه بسته نرم افزاری tightvnc فراهم می شود.  شما همچنین می توانید با استفاده از مزوگز وب و یک اپلت جاوا نشست VNC  را ببینید.

برای شروع نمایشگر VNC خود و راه اندازی  یک نشست با پیکربندی های پیش فرض سرور، از دستور زیر استفاده کنید.

شروع نشست VNC یکباره

برای راه اندازی یک نشست یکباره VNC باید یک نرم افزار نمایشگر VNC بر روی رایانه مشتری نصب شده باشد. نمایشگر استاندارد که در سوزه لینوکس vncviewr است که به وسیه بسته نرم افزاری tightvnc فراهم می شود.  شما همچنین می توانید با استفاده از مزوگز وب و یک اپلت جاوا نشست VNC  را ببینید.

برای شروع نمایشگر VNC خود و راه اندازی  یک نشست با پیکربندی های پیش فرض سرور، از دستور زیر استفاده کنید.

vncviewer jupiter.example.com:۱

بجای استفاده از شماره نمایشگر VNC می توانید از شماره محصوص پورت و دو نشان دو نقطه (::) استفاده کنید.

vncviewer jupiter.example.com::۵۹۰۱

روش دیگر استفاده از مرورگر وب با قابلیت جاوا است که برای نمایش نشست VNC آدرس زیر را در مروگر وارد کنید.

http://jupiter.example.com:۵۸۰۱

ادامه دارد.
۰ ۰ ۰ دیدگاه